Skip to content

Premis del Concurs del Cant de l’Estoreta Velleta

09/03/2020
Cant de l'Estoreta Velleta
Comarca: València

Un any més la comisió de la Falla de la Plaça de l’Arbre tornà a ser el punt de celebració del Concurs del Cant de l’Estoreta Velleta en la seua LIX edició. Un concurs que ens transporta a l’inici de la festa de les falles i el conegut cant de l’estoreta.

Este passat diumenge la Fallera Major Infantil de València, Carla García, i la seua Cort d’Honor, van presidir este acte al costat de la fallera major infantil de la Falla Plaça de l’Arbre, Natalia Escribano, i el president infantil, Víctor Esteve.

Enguany han participat en este concurs 17 comissions falleres, on els xiquets i les xiquetes representaren diverses escenes sobre la història de València i les seues tradicions. I al final de cada desfilada s’interpretà el canta de l’estoreta velleta.

A banda dels estendards que cada xiquet i xiqueta participant va rebre, estos són la resta de premis d’esta edició del concurs del Cant de l’Estoreta Velleta, segons ha comunicat la Junta Central Fallera.

Premis LIX Concurs Cant de l’Estoreta Velleta

Premi al Cant:

1º RIPALDA – BENEFICÈNCIA – SANT RAMON
2º DR. SERRANO – CARLES CERVERA – CLERO
3º QUART – EXTRAMURS – VELÀZQUEZ
4º PLAÇA DE LA SANTA CREU
5º CARRER DE BAIX – MESÓ DE MORELLA
6º PLAÇA DEL NEGRITO
7º RIPALDA – SOGUERS
8º JOAQUIM COSTA – BURRIANA
9º CARRER ALT – SANT TOMÀS
10º PLAÇA DE L’ANGEL
11º PORTAL DE VALLDIGNA – SALINES
12º PINTOR STOLZ – BURGOS
13º SERRANS – PLAÇA DELS FURS
14º MURILLO – PALOMAR
15º MARQUES DE CARO – DR. CHIARRI
16º NORD – DR. ZAMENHOF
17º SANT MIQUEL – PLAÇA VICENT IBORRA

Premi al Conjunt:

1º DR. SERRANO – CARLES CERVERA – CLERO (LEMA: L’AIGUA CREIXERÀ O MINVARÀ PERÒ MAI FALTARÀ)
2º RIPALDA – BENEFICÈNCIA – SANT RAMON (LEMA: LA MERAVELLOSA HISTÒRIA DEL TRINARANJUS)
3º CARRER DE BAIX – MESÓ DE MORELLA (LEMA: CARMELO VICENT)
4º SERRANS – PLAÇA DELS FURS (LEMA: UN PASSEIG PER NOSTRA RICA ORFEBRERIA)
5º PLAÇA DEL NEGRITO (LEMA: USOS I COSTUMS DE LA VALÈNCIA AL 1800)
6º QUART – EXTRAMURS – VELÀZQUEZ (LEMA: L’ALQUERIA DE JÚLIA)

Premi al xiquet més típic:

1º LLAURADOR, CARRER DE BAIX – MESÓ DE MORELLA
2º CARTELLS, RIPALDA – BENEFICÈNCIA – SANT RAMON
3º EL NEGRITO, DR.SERRANO – CARLES CERVERA – CLERO
4º MARIA CRISTINA, QUART – EXTRAMURS – VELÀZQUEZ
5º SANT VICENT (EL XIQUET), PLAÇA DEL NEGRITO
6º SALVADOR GINER VIDAL, INFANT, NORD – DR. ZAMENHOF


Guardons Especials:

– Premi de la Diputació de València a la Falla MARQUES DE CARO – DR. CHIARRI

– Premi Fundadors – Manuel Aliaga i Manuel Jesús-María Baselgas a la Falla PLAÇA DEL NEGRITO

– Premi Artesanía Llobé a la Falla SERRANS – PLAÇA DELS FURS

– Premi Falla Plaça de l´Arbre a la Falla JOAQUIM COSTA – BURRIANA

– Premi Junta Municipal Ciutat Vella a la Falla PORTAL DE VALLDIGNA – SALINES

El Jurat el formaren:

  • Ricard Català Gorgues (President de la Asociació d’Estudis Fallers).
  • Joan Antoni Alapont (En representació de Lo Rat Penat).
  • Rafael Solaz (Bibliògraf).
  • Sara Bernal Larrazabal (Fallera Major Infantil València 2019).
  • José Luis Lliso/Carmen Mª Lliso (ARCHIVAL).
  • Inmaculada Atienza Peñarrocha (Honorable Clavariesa de les festes de S. Vicent).
  • Chelo Devís (Honorífic).
  • Joan Josep Gregori Berenguer (Coordinador de la Junta Municipal Ciutat Vella).
  • Vicen Pascual (En representació de la Junta Central Fallera).
Print Friendly, PDF & Email