RSS Ocio

Societat Unió Musical Alberic

Este certamen tindrà lloc del 19 al 22 de juliol al Palau de la Música.

Després d'uns dies de Precertamen a diversos barris i llocs emblemàtics de la ciutat, arriba l'hora de la veritat. Des d'este dijous 19 fins al pròxim 22 de juliol, el Palau de la Música acollirà a la seua Sala Iturbi l'edició 132 del Certamen Internacional de Bandes de Música Ciutat de València.

Com comentem en una crònica anterior, participaran en esta edició un total de 22 societats musicals, 17 en concurs i cinc invitades, sumant més de 2.000 músics. L'inici de les actuacions tindrà lloc a les 17 hores. Serà la Secció Tercera on sis bandes competiran per ser la millor.

Bandes del certamen per seccions i orde de participació:

Secció Tercera (19 juliol): Amigos de la Música de Dúrcal (Granada), Unió Musical "La Primitiva" de Castell de Castells (Alacant), Banda Municipal Soacha – Cundinamarca (Colòmbia), Societat Musical Santa Cecília de Xera (València), A Lira de Ribadavia (Ourense) i Societat Recreativa Musical d'Altea la Vella (Alacant). Agrupació convidada: l’Ensemble Dolçaina i Percussió de la Ciutat de València.

Secció Segona (20 juliol): Agrupació Musical Los Montesinos (Alacant), Societat Musical "La Armónica" de Cox (Alacant), Unió Musical Pozuelo de Alarcón (Madrid), Unión Musical de Torre Pacheco (Múrcia), Societat Artística Musical de Benifaió (València) i Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen (Suïssa). Agrupació convidada: Nineties Trombone Ensemble.

Secció Primera (21 juliol): Banda de Música Municipal de Silleda (Pontevedra), Banda Municipal de Música de Punta Umbría (Huelva) i Armab - Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca (Portugal). Agrupació convidada: Bezirksjugenorchester Kirchdorf d’Àustria.

Secció d’Honor (22 juliol): Societat Musical Instructiva Santa Cecília de Cullera (València) i Unió Musical de Torrent (València). Agrupacions convidades: Jove Banda de la FSMCV i la Banda Municipal de València, que serà dirigida per Rafael Sanz-Espert, el seu nou titular.

Partitures de les obres obligades:

• Secció Tercera: Sagittarius, de Guillermo Ruano.
• Secció Segona: Un deber de amor, de Vicente Ortíz Gimeno.
• Secció Primera: Joglaresca, de Francisco Bort Ramón.
• Secció d’Honor: Sinfonietta # 1, de Bart Picqueur, que serà estrena absoluta.

Programa detallado del Certamen

SECCIÓ TERCERA
Dijous 19 de Juliol
 
Obra Obligada: "Sagittarius" de Guillermo Ruano
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
  
 
AMIGOS DE LA MÚSICA DE DURCAL (GRANADA)
Director: Ángel Hernández López
Pasdoble: "Dúrcal, Perla del Valle"" de Manuel Garín Borrego
Obra lliure: "Symphonic Variations" de Jacob de Haan
 
UNIÓ MUSICAL "LA PRIMITIVA" DE CASTELL DE CASTELLS (ALICANTE)
Director: José Rafael Albert Guerola
Pasdoble: "A Castells" de José Rafael Pascual Vilaplana
Obra lliure: "Qastal" de Saül Gómez Soler
 
BANDA MUNICIPAL SOACHA - CUNDINAMARCA (COLOMBIA)
Director: Guillermo Escobedo Rodríguez
Pasdoble: "La Calle Mayor" de Luis Serrano Alarcón
Obra lliure: "Lament" de Francisco Tamarit
 
SOCIEDAD MUSICAL SANTA CECILIA DE CHERA (VALÈNCIA)
Director: Santi Miguel
Pasdoble: "La Morenica" de Manuel Carrascosa
Obra lliure: "Vesuvius" de Frank Ticheli
 
A LIRA DE RIBADAVIA (OURENSE)
Director: Xabier Oliveira Blanco
Pasdoble: "Brisas del Tea" de Iñaki Lecumberri
Obra lliure: "Terra de Reis" de Pere Sanz Alcover
 
SOCIETAT RECREATIVA MUSICAL D'ALTEA LA VELLA (ALICANTE)
Director: Andrés Colomina Bernabeu
Pasdoble: "Rodríguez Cases" de José Aparicio Peiró
Obra lliure: "Trips" de Óscar Navarro
 
ENSEMBLE DE DOLÇAINA I PERCUSSIÓ DE LA CIUTAT DE VALÈNCIA (VALÈNCIA)
(Banda Invitada)
Director Artístic: Fernando Cantó Salinas
Director Convidat: Pasqual Salort Aguilar 
 
Programa:
 
"Germanies" (I.- La Crida; II.- La Pregaria; III.- La Contenda) de José Rafael Pascual-Vilaplana
"Esclafamuntanyes" de Saül Gómez Soler
"Maco" de Fernando Cantó Salinas (*)
"La Cremadella" (Estrena Absoluta) de José Rafael Pascual-Vilaplana (*)
"Als Zuavos" (Estrena Absoluta) de Fernando Cantó Salinas (*)
"Dinàmics" (Estrena Absoluta) de Francisco Valor Llorens (*)
 
(*) Amb la collaboració del CPM Mestre Molins de Quart de Poblet
 
 
SECCIÓ SEGONA
Divendres 20 de Juliol
 
Obra Obligada: "Un Deber De Amor" de Vicente Ortíz Gimeno
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
 
 
AGRUPACIÓ MUSICAL LOS MONTESINOS (ALACANT)
Director: José Vicente Pérez Pérez
Pasdoble: "Fina Blasco" de Rafael Talens Pelló
Obra lliure: "Symphony nº 1. Gilgamesh (mov. 1, 2 y 3)" (I.- Gilgamesh & Enkidu;II.- Battle of Titans;III.- Adventures in the Forest) de Bert Appermont
 
SOCIETAT MUSICAL "LA ARMÓNICA" DE COX (ALACANT)
Director: Gonzalo Berná Pic
Pasdoble: "Las Arenas" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Derivations" de Marco Pütz
 
UNIÓ MUSICAL POZUELO DE ALARCÓN (MADRID)
Director: Carlos Herrero Belda
Pasdoble: "La Kermés de las Vistillas" de José M. Martín Domingo
Obra lliure: "Third Symphony (mov. 2º y 4º)" de James Barnes
UNIÓN MUSICAL DE TORRE PACHECO (MÚRCIA)
Director: Antonio García Gil
Pasdoble: "Coplas Murcianas" de Manuel Massotti Littel
Obra lliure: "States of Mind (mov. 2º y 3º)" (II.- Pathos; III.- Ethos) de Teo Aparicio Barberán
 
SOCIETAT ARTÍSTICA MUSICAL DE BENIFAIÓ (VALÈNCIA)
Director: José Vicente Leal Mora
Pasdoble: "Fina Blasco" de Rafael Talens Pelló
Obra lliure: "Sinfonía nº1: Marea Negra" (I.- Espertar nas Rías Baixas; II.- Prestige, o afundimento; III.- Marea Negra; IV.- Marea Branca) de Antón Alcalde Rodríguez
SYMPHONISCHES BLASORCHESTER KREUZLINGEN (SUÏSSA)
Director: Stefan Roth
Pasdoble: "Hispano-Suiza" de Emilio Esteban Roja de Broma
Obra lliure: "Praise Jerusalem" de Alfred Reed
NINETIES TROMBONE ENSEMBLE (VALÈNCIA)
(Banda Invitada)
Director: Daniel Perpiñán Sanchis
 
Programa:
 
"White Sands" de R. Mollá Albero
"Osteoblast" de Derek Bourgeois
"De Cai" de Pascual Piqueras (Arr. Pascual Piqueras)
"María de Buenos Aires" de Astor Piazzola (Arr. Steven Verhelst) 
"Suspiros de España" de Antonio Álvarez Alonso (Arr. Miguel García)
"Latin District" de Jérome Naulais
 
 
SECCIÓ PRIMERA
Dissabte 21 de Juliol
 
Obra Obligada: "Joglaresca" de Francisco Bort Ramón
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
 
 
BANDA DE MÚSICA MUNICIPAL DE SILLEDA (PONTEVEDRA)
Director: Rafael Agulló Albors
Pasdoble: "Música y vinos" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Where Angels fly" de Kevin Houben
 
BANDA MINICIPAL DE MÚSICA DE PUNTA UMBRÍA (HUELVA)
Director: Francisco Andrés De La Poza Curiel
Pasdoble: "Triana" de Santiago Lope
Obra lliure: "Arafo, Ensueño de un Paraíso" de Ferrer Ferran
 
ARMAB - ASSOCIAÇAO RECREATIVA E MUSICAL AMIGOS DA BRANCA (PORTUGAL)
Director: Paulo Martins
Pasdoble: "Amigos da Branca" de Teo Aparicio-Barberán
Obra lliure: "Segunda sinfonía (mov. 1º, 3º y 4º)" de Luís Serrano Alarcón
 
BEZIRKSJUGENDORCHESTER KIRCHDORF (AUSTRIA)
(Banda Invitada)
Director: Christoph Pamminger & Gottfried Rapperstorfer
Programa:
 
"Sinfonietta Nr 2 (mov. 1º y 2º)" de Fritz Neuböck
"Donauwalzer" de Johann Strauss Sohn
"Teufelstanz - Danse Diabolique" de Josef Hellmesberger
"Nottingham" de Wolfgang Amadeus Mozart
"Blackout" de Thomas Doss
"Saxpack" de Otto M. Schwarz (Solista: Stephanie Schoiswohl)
"Consolat de Mar" de Ferrer Ferran
 
 
SECCIÓ D'HONOR
Diumenge 22 de Juliol
 
Obra Obligada: "Sinfonietta #1" de Bart Picqueur
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
 
 
JOVE BANDA SINFÓNICA DE LA FEDERACIÓ DE SOCIETATS MUSICALS DE LA COMUNITAT VALENCIANA (VALENCIA)
Director: Saül Gómez Soler
"Lo Cant del Valencià" de Pedro Sosa
"Ballets" (Selección) de Miguel Asins Arbó
"Phobos" de José Suñer Oriola
 
SOCIETAT MUSICAL INSTRUCTIVA SANTA CECILIA DE CULLERA (VALENCIA)
Director: Carlos Garcés Fuentelsaz
Pasdoble: "Las Arenas" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Nemesis, Metàfora Sinfónica" de José Suñer Oriola
 
UNIÓ MUSICAL DE TORRENT (VALENCIA)
Director: Frank de Vuyst
Pasdoble: "Música y vinos" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Images Diaboliques" (I.- Danse Satanique;II.- Fantasmagorie) de Alexandre Kosmicki
 
BANDA MUNICIPAL DE VALENCIA - (Banda Invitada)
Director: Rafael Sanz-Espert
 
Programa:
 
"Marxa del Rei Barbut"* de Matilde Salvador
"With Heart and Voice" de David Gillingham
"Malaguenya de Barxeta" (Versión Obrint Pas) de Azael Tormo
"Rhapsody for Talents" de G. Castro D'Addona
 
(*) En conmemoració del centenari del naiximent de la compositora.
Presentació del  Certamen Internacional de Bandes de Música ‘Ciutat de valència’

Esta cita musical tindrà lloc del 19 al 22 de juliol.

El Palau de la Música acollirà novament el Certamen Internacional de Bandes de Música ‘Ciutat de València’, el qual arriba a la seua edició 132.

En esta ocasió seran un total de 28 societats musicals les que participaren des del 19 al 22 de juliol per a aconseguir els diversos guardons.

Prèviament, des de dilluns passat 16 i fins al dia 18 té lloc el Precertamen a diversos barris i llocs emblemàtics de la ciutat.

Glòria Tello indicà que este certamen es únic, «amb més de 2.000 músics participants en els diferents escenaris on es desenvoluparà i també sent l'únic d'esta magnitud, que té caràcter anual, en el qual més bandes en nombre de músics participen», i va afegir que «és el que posseeix més quantitat de diners per premis i per participació, i l'únic que té un cicle de Precertamen pels barris».

La presidenta del Palau de la Música va insistir en la idea d'acostar este a la ciutadania «dins de la nostra política d'acostar la cultura als barris, estem treballant amb força per acostar a la ciutadania també la música de banda, perquè el veïnat la conega, la gaudisca i l’estime», i va comparar esta dinàmica respecte anys precedents, «abans es feien només tres concerts al mercat de Colón, enguany es desenvoluparan a l’antic llit del riu Túria, a l’avinguda d’Alfahuir, a la plaça de l'Ermita de Vera a la Malva-rosa, a la plaça de la Mare de Déu, al Mercado Colón i al carrer de la Guàrdia Civil a Benimaclet», explicà.

El nou director de la Banda Municipal

Va aprofitar Tello la presentació d'este Certamen per a presentar també Rafael Sanz- Espert, el qual assumix la direcció de la Banda Municipal, com informàrem fa uns dies. De fet el nou responsable dirigirà l'últim concert del Certamen, mentres el jurat de la secció d'Honor estiga deliberant.

Respecte esta substitució en la direcció de la Banda, Tello va explicar que «les institucions culturals i en este cas musicals com és la Banda Municipal, necessiten nous projectes musicals que il·lusionen, d’un canvi que propicie dinamitzar i poder atraure nous públics». És per això que «la decisió de canviar de director titular ha sigut molt pensada des de fa temps, parlant amb molts interlocutors, músics i públic, i pensem que Rafael Sanz-Espert té el projecte i els objectius adequats per estar al capdavant de la Banda Municipal».

Sanz Espert va manifestar sentir-se orgullós d'esta nova responsabilitat que assumix i va indicar que «a més de facilitar la compenetració entre l'Ajuntament i la Banda Municipal, vull fomentar la seua qualitat i que siga coneguda como a referent nacional i internacional».

Respecte el projecte que pensa dur a terme en la Banda va anunciar la «incorporació de nous públics, programacions més atrevides amb estils diversos com el  jazz, ritmes llatins, balls de saló i el teatre». «vull cridar a directors nacionals i internacionals de prestigi i estudiarem que la Banda Municipal estiga representada en les institucions més destacades del món», va afegir i afirmà que «el meu és un projecte molt meditat i consolidat que ha donat gran resultat a Bilbao i Madrid».

Composició del certamen

De les 28 bandes que participaran al certamen 27 són europees (18 de la Comunitat Valenciana, sis de la resta de l’Estat i tres europees) i una d’Amèrica. Respecte a les 17 agrupacions que concursaran en les seccions Tercera, Segona, Primera i d’Honor, huit són de la Comunitat Valenciana, sis de les províncies de Granada, Ourense, Madrid, Múrcia, Pontevedra i Huelva, i tres estrangeres, de Colòmbia, Suïssa i Portugal. L’horari de començament de totes les seccions serà a partir de les 17 hores.

Bandes invitadeas

Com a bandes invitades actuaran cinc societats, tres valencianes, una de la resta de l'estat i una estrangera d'Àustria: Ensemble Dolçaina i Percussió de la Ciutat de València en la tercera secció, Nineties Trombone Ensemble en la segona, Bezirksjugenorchester Kirchdorf en la primera, i la Jove Banda de la FSMCV i la Banda Municipal de València, en la d'Honor.

Jurat

El jurat està format per Mercedes Zavala, compositora; Carlos Pellicer, compositor; Eva Lopszyc (Argentina), compositora i directora; Françoise Boulanger (França), director; y Thomas Doss, (Àustria), compositor.

Programació

Bandes Precertamen:

16 dilluns - 20.00 h. / Llit del Túria (Tram 13): Centre Instructiu i Musical de Massanassa (València).
16 dilluns - 22.30 h. / Avinguda Alfahuir - Benimaclet: SMUP Latin Band (València).
17 dimarts - 20.00 h. / Plaça Ermita de Vera – Malva-rosa: Ensemble de Metalls de la S.M. ”La Primitiva” de Rafelbunyol (València).
17 dimarts - 22.30 h. / Plaça de la Mare de Déu: UTM – Unió Temporal de Músics (València).
18 dimecres - 20:00 h. / Mercat Colón: VYWE – València Youth Wind Ensemble (València).
18 dimecres - 22.30 h. / Carrer Guardia Civil - Benimaclet: La Lírica Big Band (València).

Les bandes estrangeres són: Banda Municipal Soacha – Cundinamarca (Colòmbia), Bezirksjugenorchester Kirchdorf (Àustria), Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen (Suïssa), Armab - Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca (Portugal).

Seccions del Certamen:

Las bandas que concursaran, por secciones y según orden de participación son:

Les bandes que concursaran, per seccions i segons ordre de participació són:

Secció Tercera (19 juliol): Amigos de la Música de Dúrcal (Granada), Unió Musical "La Primitiva" de Castell de Castells (Alacant), Banda Municipal Soacha – Cundinamarca (Colòmbia), Societat Musical Santa Cecília de Xera (València), A Lira de Ribadavia (Ourense) i Societat Recreativa Musical d'Altea la Vella (Alacant).

Secció Segona (20 juliol): Agrupació Musical Los Montesinos (Alacant), Societat Musical "La Armónica" de Cox (Alacant), Unió Musical Pozuelo de Alarcón (Madrid), Unión Musical de Torre Pacheco (Múrcia), Societat Artística Musical de Benifaió (València) i Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen (Suïssa).

Secció Primera (21 juliol): Banda de Música Municipal de Silleda (Pontevedra), Banda Municipal de Música de Punta Umbría (Huelva) i Armab - Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca (Portugal).

Secció d’Honor (22 juliol): Societat Musical Instructiva Santa Cecília de Cullera (València) i Unió Musical de Torrent (València).

Les partitures de les obres obligades són: Sagittarius de Guillermo Ruano, per a la secció tercera; Un deber de amor de Vicente Ortíz Gimeno, per a la segona; Joglaresca de Francisco Bort Ramón, per a la primera i la Sinfonietta # 1 de Bart Picqueur per a la secció d'honor, que serà estrena absoluta
 

 

La forma del agua

El Teatre Flumen torna a oferir la possibilitat de disfrutar del millor cine a l'aire lliure, a la seua terrassa.

"Jurassic World: El Reino Caído" va inaugurar este cicle estiuenc el passat dia 29, una proposta cinematogràfica que estarà activa fins al 20 de juliol, i intenta recuperar la tradició de reunir-se al voltant d'una gran pantalla.

En esta proposta del Teatre Flument podran vore's grans produccions amb com ara "Jurassic World: El Reino Caído"; la conmovedora "Campeones"; “Tres Anuncios en las Afueras"o la divertida saga infantil "Hotel Transilvania 3".

Les projeccions són en alta definició i gran so, en un intent d'unir tradició i avantguarda, sense oblidar que el principal serà passar una bona estona.

Horari: 22:15 hores

Lloc: Terrassa del Teatre Flumen (Carrer de Gregori Gea 15)

Programació

  • Jurassic World. El Reino Caído: 29 i 30 de juny i 1 de juliol
  • Campeones: 3 i 4 de juliol
  • Tres Anuncios en las Afueras: 5 i 6 de juliol
  • Ant Man y La Avispa: 7 i 8 de juliol
  • La Librería: 10 i 11 de juliol
  • El Doctor de la Felicidad: 12 i 13 de juliol
  • Hotel Transilvania 3: 14 i 15 de juliol
  • La Tribu: 17 i 18 de juliol
  • La Forma del Agua: 19 i 20 de juliol

Preus:

5 euros Entrada General
10 euros Entrada + Bocata + Beguda (dimecres i diumenge)

Entrades a la venda al lloc web del Teatre Flumen i a la taquilla la nit de la funció.

Dionisio García Comín, Glòria Tello i Vicent Ros en la presentació del concert “Música i Aigua”

Este concert serà gratuït per a tot el públic.

El pròxim 13 de juliol la música de l'Orquestra de València, OV, arribarà a la platja del Cabanyal gràcies al concert "Música i Aigua amb l'Orquestra de València", una iniciativa en què participen el propi Ajuntament i la Fundació Aigües de València, i que va ser presentada este passat dimecres per la regidora i presidenta del Palau de la Música, Glòria Tello, acompanyada pel director de Palau de la Música, Vicent Ros, i pel conseller delegat de Global Omnium, Dionisio García Comín.

Tello recordà que «esta temporada celebrem el 75 aniversari de l'Orquestra de València, OV, i volem que tinga una guinda final espectacular, com és este concert per a tota la ciutadania en la platja del Canabyal», de manera que este aniversari se suma al del Palau de la Música, el qual va complir 30 anys el passat 30 de maig.

La presidenta també va afegir que esta convocatòria «s'emmarca en una de les màximes principals que estem implantant en esta legislatura amb la iniciativa ‘Palau Obert’: la de treballar per a acostar-nos a la ciutadania i oferir una imatge més propera de la nostra Orquestra».

Per la seua banda Vicent Ros va destacar que esta «és la primera vegada que una orquestra simfònica oferix un concert d'estes característiques i complexitat en la platja», mientres que Dionisio García Comín indicà que Global Omnium vol «ser part de la ciutat, amb accions com esta en la qual s'unixen dos institucions centenàries que formen part de la història de la ciutat». Ja a l'octubre de l'any 2015 es va celebrar el concert «Beethoven en el Río».

El concert

Este concert serà gratuït per a tota la ciutadania, la qual podrà disfrutar de les obres següents:«Fanfàrria per a un home comú», d'Aaron Copland; el poema simfònic «Romeo i Julieta», de Piotr Ilich Chaikovski; una selecció de l'obra «West Side Story», de Leonard Bernstein; «Sensemayá», de Silvestre Revoltes; «Danzón nº 2», d'Arturo Márquez Malambo; «Estada», d'Alberto Ginastera; i «Les noces de Luís Alonso», de Gerónimo Giménez. L'Orquestra de València actuarà dirigida pel seu titular, Ramón Tebar.

Hi haurà un escenari de 300 m2, una cúpula transparent, dos torres laterals de so i dos prolongacions de pantalles led de 4 per 2,60 m. A causa del gran espai disponible per al públic, s'inclourà un retard de so de manera que les persones que estiguen a més de 40 m puguen escoltar la música de manera clara. Finalment hi haurà una zona de músics entre bastidors i 1.000 cadires per al públic sobre l'arena. A més hi haurà 28 wc (dos adaptats) i una ambulància.

Dionisio García Comín, Glòria Tello y Vicentn Ros en la presentación del concierto “Música y Agua”

Aspecte interior de l'església

Este cicle té lloc gràcies a San Juan del Hospital i l'Instituto para el Desarrollo Musical (IDM).

La Orquesta Académica de València, dirigida pel seu titular David Eres Brun, i acompanyada per músics de la UM Quartell, inaugurà el cicle Memorial Gaspar Sanz el dia 1 de juliol passat a la Iglesia de San Juan del Hospital.

En este concert, que va servir d'homenatge al mestre Rodrigo (qui divulgà la música de Gaspar Sanz) van intervindre diversos solistes Internacionals com l'australià Andrew Blanch, la guitarrista vietnamita Thu Li, la jove talent alemanya Julia Lange i la soprano britànica Fleur de Bray.

Els assistents van poder gaudir diverses peces, com "Malvarrosa" (del propi David Eres) o la coneguda "Oriental" de Granados, passant per "Pie Jesu" del "Requiem" la qual va composar David Eres en nit després de la mort de son pare, així com "En el espíritu del mestre Rodrigo", de A. Feenstra, una peça la estrena mundial de la qual va tindre lloc dos dies abans en el marc del Festival Rodrigo.

També va haver-hi interpretació de la guitarra clàssica a l'interior de l'església, per primera vegada.

Este Memorial Gaspar Sanz proposa un entranyable recorregut pel repertori vinculat a la música sacra junt amb el repertori guitarrístico i simfònic, i en el que intervenen solistes internacionals, i solistes i agrupacions de la nostra terra, com la presència de la Orquesta Académica de València.

Este cicle té lloc gràcies a San Juan del Hospital i l'Instituto para el Desarrollo Musical (IDM).

PROGRAMA DE CONCERTS

Diumenge 1 juliol, 20:45h

"Repertorio español para guitarra y orquesta"
Obras de I. Albéniz, E. Granados, A. Feenstra y D. Eres Brun

Dissabte 7 juliol, 20:45h

"La guitarra española I: un clásico flamenco"
Obras de F. Tárrega, I. Albéniz et al.

Dissabte 14 juliol, 20:45h

"La guitarra española II: tradición popular"
Obras de Gaspar Sanz, F. García Lorca, et al.

INTÈRPRETS

SOLISTES INTERNACIONALS:

  • Andrew Blanch (Austràia)
  • Thu Le (Vietnam)
  • Julia Lange (Alemanya)
  • Fleur de Bray (Regne Unit)
  • David Eres Brun (Espanya)
  • AGRUPACIONS MUSICALS
  • Orquesta Académica de València i UM Quartell

JÓVENS PROMESES

Cristina Gallud Pons i José Manuel Higueras Pardo
(Estudiants de cant del Conservatori Mestre Molins de Quart de Poblet)

Escultures de Tony Cragg a la CAC

Exposició patrocinada per la Fundació Hortensia Herrero.

Sis obres de l'escultor britànic Tony Cragg (Liverpool 1949) seran un atractiu especial a la Ciutat de les Arts i les Ciències de València fins al 4 de novembre.

Algunes de les escultures passen dels sis metres d'altura i pesen més de quatre mil quilos. Estan realitzades amb formes retorçades de bronze, acer o fibra de vidre fins a aconseguir formes estranyes però alhora atractives. Quatre estan col·locades sobre baixes peanyes dins dels estanys o llacs existents entre el Museu Príncep Felip, l’Hemisfèric i l’Umbracle, una novetat per a Tony Cragg, qui la considera molt positiva en vore l'entorn on estan situades les seues escultures.

Exposició patrocinada per la Fundació Hortensia Herrero, que regalarà una de les obres a la ciutat de València per a col·locar-la en un dels accessos al pont de Monteolivete, que és prolongació de l'avinguda Regne de València sobre el vell llit del riu Túria.

Fins al mes de setembre els dijous, divendres i dissabtes hi haurà a les 23 hores un espectacle d'aigua, llum i so, per a realçar escultures i el seu entorn.

Protagonisme del famós escultor d'art abstracte que València comparteix a l'uníson amb Nova York, on hi ha obres exposades al Park Avenue.

Mixed Feelings, Points of view, Untitled, Runner, Tommy i Manipulations, són les exposades, al novembre sabrem quina es queda.

Premis de fotografia de l'Ateneu Mercantil

Reyes Cerdá Mira,  Pablo Pagán Castaño i Begoña Mateo Martínez van ser els guanyadors.

L'Ateneu Mercantil va fer entrega dels premis dels diversos concursos de fotografia que convoca durant tot l'any.

En este sentit Reyes Cerdá Mira va rebre de mans de la presidenta de l'entitat, Carmen de Rosa, el premi del Concurso de Fotografía 9 d'octubre, per la seua fotografia “Pilota”.

A més Pablo Pagán Castaño per “Esperando” i Begoña Mateo Martínez per “Tabalets”, van ser els guanyadors del X Concurso Fotográfico para aficionados ‘Ateneo Mercantil de Valencia – Fallas 2018’ en les modalitats de color i blanc i negre respectivament.

Totes les fotografies poden contemplar-se al Saló Noble de l'Ateneu fins al 21 d'agost.

Premios de fotografía del Ateneo Mercantil

Relación de ganadores:

V Concurso de Fotografía '9 d'octubre - Premio Carlos Tonda 2017'

1er Premi: "Pilota" de Reyes Cerdá Mira
2º Premi: "Semana Santa (Orihuela)" de José López Giménez
3er Premi: "Octava del Corpus - II" de Francisco Senón Rubio

X Concurso Fotográfico para Aficionados 'Ateneo Mercantil de Valencia - Fallas 2018'

Fotografies en Color

1er Premi: "Esperando" de Pablo Pagán Castaño
2º Premi: "La Plaza. Atardecer de Valencia" de Enrique Esquiu Hernández
3er Premi: "Donçainers" de José Luis Ballester Jiménez

Fotografies en Blanc i Negre

1er Premi: "Tabalets" de Begoña Mateo Martínez
2º Premi: "Eixida" de Enrique Marí Casaña
3er Premi: "Mirada" de Enrique Esquiu Hernández

 

Nina Dinamita & Swing Milicia

Dins del XXII Festival de Jazz del Palau de la Música, l’1 de juliol a les 20:00 h. tindrà lloc l’últim concert del cicle gratuït Jazz als barris i pobles. Actuarà a la plaça de la Mare de Déu Nina Dinamita & Swing Milicia, un grup format majorment per dones actives en l’escena jazzística valenciana, una formació influenciada pel swing més pur i tradicional, Nina Simone o María Sánchez Mora La Dinamitera.

En este concert s’oferirà un repertori compost per arranjaments originals amb un marcat i contagiós ritme, que farà moure els peus al públic. El concert està dissenyat especialment per als ballarins de Lindy Hop o qualsevol que vulga moure’s al ritme de la música sincopada.

També hi haurà presència del treball de l’estilista Lindsay Kerr (Anglaterra), especialitzada en moda vintage dels anys 30.

Este grup està format per Key Day (veu), Lucía Bisquert (trombó), Clara Juan (saxo tenor), Marina Alcantud (piano), Tico Porcar (bateria) i Borja Flores (contrabaix).

À Punt

Les opcions digitals es sumen als canals de la TDT.

Des de hui la televisió d’À Punt es pot vore en les principals plataformes de televisió de pagament. Fins ara es podia vore en Vodafone i Orange i, des d’este dimarts, també en Movistar, en este cas en al dial 8. En Vodafone els espectadors poden seguir al dial 9 la programació des de l’inici de les emissions regulars.

La televisió d’À Punt va iniciar el diumenge 10 de juny les emissions regulars després de tres setmanes en proves tècniques.

Respecte la TDT, À Punt es pot vore als canals 60 a Castelló, el 25 a Alacant i els canals 57 o 39 a la província de València.

Sala 4DX de Kinépolis

La producció “Jurassic World: El reino caído” ha sigut la primera projecció d'esta sala.

Madrid va ser la primera i València ha sigut la segona ciutat a albergar una sala de cine 4DX. De la mà de Kinépolis, s'ha inaugurat este dimarts esta nova manera de disfrutar les produccions cinematogràfiques a través de la tecnologia 4DX, la qual consistix a estimular els sentits de l'espectador a base d'aigua, vent, llum, boira, pluja, rajos, olors, etc., combinats amb els moviments de la butaca que acompanyen a la pel·lícula, els quals, en determinats moments, provoquen una major immersió.

Esta nova sala té 160 butaques i projectarà la producció “Jurassic World: El Reno caído” durant les primeres setmanes. La idea, com diem, és que l'espectador tinga la sensació que està dins de l'aventura que està contemplant, en este cas una illa repleta de perillosos dinosaures. Les butaques tenen un motor que permeten un moviment precís i a la velocitat adequada segons el que s'estan veient.

Eddy Duquenne, CEO del Grupo Kinépolis, ha indicat que “Kinépolis sempre ha sigut líder en la introducció de l'última tecnologia que fa més intensa l'experiència cinematogràfica dels nostres clients. El cine és viure emocions i 4DX permet anar més enllà en este sentit. La tecnologia 4DX s'inclou en la diversificació de la nostra oferta que ens permet donar resposta a les demandes de distints tipus de clients”.

Per la seua banda, Dave Quick, Country Manager Operations, declarà que “Al desembre de l'any passat inauguràrem la primera sala 4DX a Espanya. L'èxit d'esta tecnologia i la gran acollida dels nostres clients fa que presentem a València la nostra segona sala 4DX amb la confiança que el públic valencià ho acollirà amb el mateix entusiasme que el madrileny”.

Sala 4DX de Kinépolis

Pàgines