Comença el 132 Certamen Internacional de Bandes de Música

Societat Unió Musical Alberic

Este certamen tindrà lloc del 19 al 22 de juliol al Palau de la Música.

València
Comarca: 
València

Després d'uns dies de Precertamen a diversos barris i llocs emblemàtics de la ciutat, arriba l'hora de la veritat. Des d'este dijous 19 fins al pròxim 22 de juliol, el Palau de la Música acollirà a la seua Sala Iturbi l'edició 132 del Certamen Internacional de Bandes de Música Ciutat de València.

Com comentem en una crònica anterior, participaran en esta edició un total de 22 societats musicals, 17 en concurs i cinc invitades, sumant més de 2.000 músics. L'inici de les actuacions tindrà lloc a les 17 hores. Serà la Secció Tercera on sis bandes competiran per ser la millor.

Bandes del certamen per seccions i orde de participació:

Secció Tercera (19 juliol): Amigos de la Música de Dúrcal (Granada), Unió Musical "La Primitiva" de Castell de Castells (Alacant), Banda Municipal Soacha – Cundinamarca (Colòmbia), Societat Musical Santa Cecília de Xera (València), A Lira de Ribadavia (Ourense) i Societat Recreativa Musical d'Altea la Vella (Alacant). Agrupació convidada: l’Ensemble Dolçaina i Percussió de la Ciutat de València.

Secció Segona (20 juliol): Agrupació Musical Los Montesinos (Alacant), Societat Musical "La Armónica" de Cox (Alacant), Unió Musical Pozuelo de Alarcón (Madrid), Unión Musical de Torre Pacheco (Múrcia), Societat Artística Musical de Benifaió (València) i Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen (Suïssa). Agrupació convidada: Nineties Trombone Ensemble.

Secció Primera (21 juliol): Banda de Música Municipal de Silleda (Pontevedra), Banda Municipal de Música de Punta Umbría (Huelva) i Armab - Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca (Portugal). Agrupació convidada: Bezirksjugenorchester Kirchdorf d’Àustria.

Secció d’Honor (22 juliol): Societat Musical Instructiva Santa Cecília de Cullera (València) i Unió Musical de Torrent (València). Agrupacions convidades: Jove Banda de la FSMCV i la Banda Municipal de València, que serà dirigida per Rafael Sanz-Espert, el seu nou titular.

Partitures de les obres obligades:

• Secció Tercera: Sagittarius, de Guillermo Ruano.
• Secció Segona: Un deber de amor, de Vicente Ortíz Gimeno.
• Secció Primera: Joglaresca, de Francisco Bort Ramón.
• Secció d’Honor: Sinfonietta # 1, de Bart Picqueur, que serà estrena absoluta.

Programa detallado del Certamen

SECCIÓ TERCERA
Dijous 19 de Juliol
 
Obra Obligada: "Sagittarius" de Guillermo Ruano
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
  
 
AMIGOS DE LA MÚSICA DE DURCAL (GRANADA)
Director: Ángel Hernández López
Pasdoble: "Dúrcal, Perla del Valle"" de Manuel Garín Borrego
Obra lliure: "Symphonic Variations" de Jacob de Haan
 
UNIÓ MUSICAL "LA PRIMITIVA" DE CASTELL DE CASTELLS (ALICANTE)
Director: José Rafael Albert Guerola
Pasdoble: "A Castells" de José Rafael Pascual Vilaplana
Obra lliure: "Qastal" de Saül Gómez Soler
 
BANDA MUNICIPAL SOACHA - CUNDINAMARCA (COLOMBIA)
Director: Guillermo Escobedo Rodríguez
Pasdoble: "La Calle Mayor" de Luis Serrano Alarcón
Obra lliure: "Lament" de Francisco Tamarit
 
SOCIEDAD MUSICAL SANTA CECILIA DE CHERA (VALÈNCIA)
Director: Santi Miguel
Pasdoble: "La Morenica" de Manuel Carrascosa
Obra lliure: "Vesuvius" de Frank Ticheli
 
A LIRA DE RIBADAVIA (OURENSE)
Director: Xabier Oliveira Blanco
Pasdoble: "Brisas del Tea" de Iñaki Lecumberri
Obra lliure: "Terra de Reis" de Pere Sanz Alcover
 
SOCIETAT RECREATIVA MUSICAL D'ALTEA LA VELLA (ALICANTE)
Director: Andrés Colomina Bernabeu
Pasdoble: "Rodríguez Cases" de José Aparicio Peiró
Obra lliure: "Trips" de Óscar Navarro
 
ENSEMBLE DE DOLÇAINA I PERCUSSIÓ DE LA CIUTAT DE VALÈNCIA (VALÈNCIA)
(Banda Invitada)
Director Artístic: Fernando Cantó Salinas
Director Convidat: Pasqual Salort Aguilar 
 
Programa:
 
"Germanies" (I.- La Crida; II.- La Pregaria; III.- La Contenda) de José Rafael Pascual-Vilaplana
"Esclafamuntanyes" de Saül Gómez Soler
"Maco" de Fernando Cantó Salinas (*)
"La Cremadella" (Estrena Absoluta) de José Rafael Pascual-Vilaplana (*)
"Als Zuavos" (Estrena Absoluta) de Fernando Cantó Salinas (*)
"Dinàmics" (Estrena Absoluta) de Francisco Valor Llorens (*)
 
(*) Amb la collaboració del CPM Mestre Molins de Quart de Poblet
 
 
SECCIÓ SEGONA
Divendres 20 de Juliol
 
Obra Obligada: "Un Deber De Amor" de Vicente Ortíz Gimeno
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
 
 
AGRUPACIÓ MUSICAL LOS MONTESINOS (ALACANT)
Director: José Vicente Pérez Pérez
Pasdoble: "Fina Blasco" de Rafael Talens Pelló
Obra lliure: "Symphony nº 1. Gilgamesh (mov. 1, 2 y 3)" (I.- Gilgamesh & Enkidu;II.- Battle of Titans;III.- Adventures in the Forest) de Bert Appermont
 
SOCIETAT MUSICAL "LA ARMÓNICA" DE COX (ALACANT)
Director: Gonzalo Berná Pic
Pasdoble: "Las Arenas" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Derivations" de Marco Pütz
 
UNIÓ MUSICAL POZUELO DE ALARCÓN (MADRID)
Director: Carlos Herrero Belda
Pasdoble: "La Kermés de las Vistillas" de José M. Martín Domingo
Obra lliure: "Third Symphony (mov. 2º y 4º)" de James Barnes
UNIÓN MUSICAL DE TORRE PACHECO (MÚRCIA)
Director: Antonio García Gil
Pasdoble: "Coplas Murcianas" de Manuel Massotti Littel
Obra lliure: "States of Mind (mov. 2º y 3º)" (II.- Pathos; III.- Ethos) de Teo Aparicio Barberán
 
SOCIETAT ARTÍSTICA MUSICAL DE BENIFAIÓ (VALÈNCIA)
Director: José Vicente Leal Mora
Pasdoble: "Fina Blasco" de Rafael Talens Pelló
Obra lliure: "Sinfonía nº1: Marea Negra" (I.- Espertar nas Rías Baixas; II.- Prestige, o afundimento; III.- Marea Negra; IV.- Marea Branca) de Antón Alcalde Rodríguez
SYMPHONISCHES BLASORCHESTER KREUZLINGEN (SUÏSSA)
Director: Stefan Roth
Pasdoble: "Hispano-Suiza" de Emilio Esteban Roja de Broma
Obra lliure: "Praise Jerusalem" de Alfred Reed
NINETIES TROMBONE ENSEMBLE (VALÈNCIA)
(Banda Invitada)
Director: Daniel Perpiñán Sanchis
 
Programa:
 
"White Sands" de R. Mollá Albero
"Osteoblast" de Derek Bourgeois
"De Cai" de Pascual Piqueras (Arr. Pascual Piqueras)
"María de Buenos Aires" de Astor Piazzola (Arr. Steven Verhelst) 
"Suspiros de España" de Antonio Álvarez Alonso (Arr. Miguel García)
"Latin District" de Jérome Naulais
 
 
SECCIÓ PRIMERA
Dissabte 21 de Juliol
 
Obra Obligada: "Joglaresca" de Francisco Bort Ramón
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
 
 
BANDA DE MÚSICA MUNICIPAL DE SILLEDA (PONTEVEDRA)
Director: Rafael Agulló Albors
Pasdoble: "Música y vinos" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Where Angels fly" de Kevin Houben
 
BANDA MINICIPAL DE MÚSICA DE PUNTA UMBRÍA (HUELVA)
Director: Francisco Andrés De La Poza Curiel
Pasdoble: "Triana" de Santiago Lope
Obra lliure: "Arafo, Ensueño de un Paraíso" de Ferrer Ferran
 
ARMAB - ASSOCIAÇAO RECREATIVA E MUSICAL AMIGOS DA BRANCA (PORTUGAL)
Director: Paulo Martins
Pasdoble: "Amigos da Branca" de Teo Aparicio-Barberán
Obra lliure: "Segunda sinfonía (mov. 1º, 3º y 4º)" de Luís Serrano Alarcón
 
BEZIRKSJUGENDORCHESTER KIRCHDORF (AUSTRIA)
(Banda Invitada)
Director: Christoph Pamminger & Gottfried Rapperstorfer
Programa:
 
"Sinfonietta Nr 2 (mov. 1º y 2º)" de Fritz Neuböck
"Donauwalzer" de Johann Strauss Sohn
"Teufelstanz - Danse Diabolique" de Josef Hellmesberger
"Nottingham" de Wolfgang Amadeus Mozart
"Blackout" de Thomas Doss
"Saxpack" de Otto M. Schwarz (Solista: Stephanie Schoiswohl)
"Consolat de Mar" de Ferrer Ferran
 
 
SECCIÓ D'HONOR
Diumenge 22 de Juliol
 
Obra Obligada: "Sinfonietta #1" de Bart Picqueur
 
Palau de la Musica de Valencia
Ver ubicación en Google Maps
Palau de la Música 17'00 h
 
 
JOVE BANDA SINFÓNICA DE LA FEDERACIÓ DE SOCIETATS MUSICALS DE LA COMUNITAT VALENCIANA (VALENCIA)
Director: Saül Gómez Soler
"Lo Cant del Valencià" de Pedro Sosa
"Ballets" (Selección) de Miguel Asins Arbó
"Phobos" de José Suñer Oriola
 
SOCIETAT MUSICAL INSTRUCTIVA SANTA CECILIA DE CULLERA (VALENCIA)
Director: Carlos Garcés Fuentelsaz
Pasdoble: "Las Arenas" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Nemesis, Metàfora Sinfónica" de José Suñer Oriola
 
UNIÓ MUSICAL DE TORRENT (VALENCIA)
Director: Frank de Vuyst
Pasdoble: "Música y vinos" de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: "Images Diaboliques" (I.- Danse Satanique;II.- Fantasmagorie) de Alexandre Kosmicki
 
BANDA MUNICIPAL DE VALENCIA - (Banda Invitada)
Director: Rafael Sanz-Espert
 
Programa:
 
"Marxa del Rei Barbut"* de Matilde Salvador
"With Heart and Voice" de David Gillingham
"Malaguenya de Barxeta" (Versión Obrint Pas) de Azael Tormo
"Rhapsody for Talents" de G. Castro D'Addona
 
(*) En conmemoració del centenari del naiximent de la compositora.

Per a notícies anteriors consultar Notícies/Hemeroteca